Wdrażanie umów DCFTA w dziedzinie ochrony środowiska
W dniach od 12 do 16 listopada 2018 r. KSAP gościł przedstawicieli administracji publicznej Gruzji, Mołdawii i Ukrainy – uczestników szkolenia "Wdrażanie umów DCFTA w dziedzinie ochrony środowiska". Szkolenie organizowane jest w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego.
Partner merytoryczny projektu
Partnerem merytorycznym projektu jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Cel projektu
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z polskimi doświadczeniami w dostosowaniu ochrony środowiska do unijnych standardów i integracji z rynkiem UE. Przedstawione zostały działania podjęte przez polską administrację w okresie przedakcesyjnym w zakresie przygotowania ochrony środowiska do spełniania norm UE.
Program
W programie zaplanowano spotkania, wykłady i warsztaty na temat:
- Państwowego Monitoringu Środowiska,
- systemu pomiarów i ocen jakości powietrza oraz stanu wód powierzchniowych w Polsce,
- gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym,
- gospodarki odpadami komunalnymi,
- transgranicznego przemieszczanie odpadów (w tym pojazdów),
- zakresu zadań i uprawnień Inspekcji Ochrony Środowiska, Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej oraz Informatycznego Systemu Kontroli.
Uczestnicy szkolenia uczestniczyli również w wizytach studyjnych w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Kampinoskim Parku Narodowym.
Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego
Program Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego (AAPPW), realizowany od 2011 roku, został stworzony przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem Programu jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.